صنایع آرایشی بهداشتی اژه
Skip Navigation LinksEjefam اژه فام > خانه > مقالات
دلایل خارش پوست در بهار و درمان آن
 

بدن نوعی پروتئین دارد که از لایه خارجی پوست محافظت و نگهداری‌ می‌کند. هنگامی که میزان این پروتئین در بدن کم باشد، ترکیبات آلرژی‌زا از طریق ترک و خشکی پوست، به سادگی وارد بدن می‌شوند. بنابراین استرس و اضطراب، آب و هوای فصل بهار، شستشوی بیش از اندازه‌ی دست‌ها و عدم رسیدگی به پوست، باعث بروز اگزما و تشدید آن می‌شود. معمولاً در فصل بهار درخت‌ها، گرده افشانی گل‌ها و گیاهان، گل‌های بهاری، هوا و نسیم بهاری که گرده‌ها را با خود حمل می‌کند، چمن، گرد و خاک و حتی میوه‌های فصل بهار، باعث بروز و تشدید علائم حساسیت پوستی و در نتیجه اگزما می‌شوند. معمولاً اگزما با خشکی پوست بیش از حد، قرمزی، خارش و حتی زخم همراه است. معمولاً اگزما در بزرگسالان روی دست ها، در کودکان در قسمت داخلی آرنج و پشت زانوها و در نوزادان در صورت، گردن و پوست سر بروز پیدا می کند.

جلوگیری از حساسیت پوستی در فصل بهار

عدم استفاده از مواد شیمیایی

همیشه بهترین راه درمان حساسیت دوری از عامل حساسیت‌زا است؛ بنابراین تا جایی که ممکن است از برخورد با عوامل آلرژی‌زا خودداری کنید. برای پیشگیری از حساسیت پوستی در فصل بهار قبل از تماس با متخصص پوست از مصرف هر ماده شیمیایی یا طبیعی بر روی پوست خودداری کنید. سعی کنید طی فصل بهار از روغن‌ها و مواد شیمیایی لایه‌بردار یا مواد اسیدی حساسیت‌زا بر روی پوست خودتان استفاده نکنید و به عبارتی به پوست خودتان استراحت بدهید.

مرطوب کننده ها و شوینده ها

حتماً در طول فصل بهار از یک مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید که مانند سدی بین پوست شما و مواد آلرژی‌زای محیطی عمل می‌کند. مرطوب‌کننده شما برای هیدراته‌نگهداشتن  پوست باید حاوی موادی همچون و گلیسیرین، سرامید هیالورونیک اسید باشد. در طول فصل بهار از مصرف صابون‌های قلیایی خودداری کنید و از شوینده‌های ملایم استفاده کنید 

در فصل بهار برای در امان بودن از آلرژی‌های پوستی فقط از البسه نخی استفاده کنید تا امکان جریان هوا را بین پوست و محیط را فراهم کند. البسه غیر نخی ممکن است باعث تعریق و در نتیجه خارش پوستی شوند.

رعایت نکات بهداشتی

در این فصل اتاق‌خواب خودتان را عاری از گردوغبار نگهدارید و با شوینده‌های بدون رایحه و ملایم ملحفه‌های تخت خوابتان را هر هفته تا بشویید تماس پوستی با گردوغبار و سلول‌های مرده پوست آلرژی شما را تشدید نکند.
دوش گرفتن قبل از خواب راه دیگری است که با پاک کردن گرده‌های گیاهان و عوامل حساسیت‌زا از روی پوست باعث بهبود حساسیت فصلی شما می‌شود.
مرطوب نگه‌داشتن محیط خانه و استفاده از دستگاه تهویه هوا در فصل بهار روش‌های دیگری هستند که می‌توانند با جلوگیری از خشکی پوست و خارج کردن مواد آلرژی‌زا از منزل مانع ایجاد حساسیت پوستی و مشکلات حاصل از آن شوند.

نوشابه‌ها و تمام تنقلات حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند. سعی کنید بیشتر مواد غذایی مملو از آنتی‌اکسیدان مانند میوه‌ها و سبزی‌های تازه را مصرف کنید تا التهاب داخلی بدن را کنترل کرده ور از آلرژی پیشگیری کنند. در این فصل بیشتر از همیشه آب و مایعات مصرف کنید تا با هیدراته‌نگهداشتن بدن مانع از خشکی پوست و درنتیجه خارش پوست شود.

مراقبت های بیرون از محیط بیرون از خانه

اگر مستعد آلرژی فصلی هستید در طول فصل بهار از قرارگرفته در معرض آفتاب خودداری کنید؛ زیرا مواد آلرژن موجود در هوا که بر روی پوست نشسته‌اند با تابش نور آفتاب موجب واکنش پوستی می‌شود.
سعی کنید در فصل بهار در محیط‌های باز هرگز به‌طور مستقیم روی چمن و زمین ننشینید؛ زیرا احتمال گزیده شدن شما توسط حشرات افزایش‌یافته و از طرف دیگر مواد آلرژن موجود در چمن ممکن است باعث تحریک و حساسیت پوستی شود.
به دلیل افزایش مقدار اشعه یو وی آفتاب در فصل بهار احتمال ایجاد کهیر آفتابی در این فصل بالا است بنابراین سعی کنید در خارج از خانه از کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کهیر آفتابی ضایعات پوستی قرمز و خارش‌داری هستند که هر بار با قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند.
ازآنجایی‌که استرس با تضعیف سیستم ایمنی باعث بدترشدن وضعیت آلرژی می‌شود سعی کنید با فعالیت روزانه و تمرینات یوگا استرس را از خودتان دور کنید. در این رابطه می‌توانید از دم‌نوش‌های آرامش‌بخش نیز استفاده کنید.