صنایع آرایشی بهداشتی اژه
Skip Navigation LinksEjefam اژه فام > خانه > مقالات
چرا فروش صابون های گیاهی در بازار در حال رشد است؟
 

دلیل اینکه امروزه مردم به محصولات ارگانیک روی آورده اند چیست؟ چرا محصولات طبیعی بیشتر از محصولات شیمیایی مورد استقبال قرار می گیرند؟ نقش محصولات طبیعی در بهداشت چیست؟ چرا فروش صابون های گیاهی و طبیعی از صابون های صنعتی و شیمیایی بیشتر است؟ این سئوالات، رایج ترین سوالاتی هستند که امروزه در حوزه بهداشت و سلامتی به گوش می رسند و محققان و دانشمندان جواب های مختلفی برای آنها دارند. 

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات مصرف فرآورده های بهداشتی و آرایشی در ایران 2.5 برابر بیشتر از سرانه جهانی است و سالانه بیش از 120 میلیون دلار از این محصولات به کشورهای خارج صادر می شود. صابون ها به عنوان یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین لوازم بهداشتی به شمار می روند که در کشور ایران نیز به شدت به آن اهمیت داده می شود. بر اساس آمار میزان سرانه مصرف سالانه صابون در کشور ایران برای هر نفر حدود یک کیلوگرم است که بازهم نسبت به سرانه جهانی بیشتر است و این به معنی توجه بیشتر مردم ایران به بهداشت شخصی می باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه انواع صابون ها با ویژگی ها و قابلیت های مختلف تولید و عرضه می شوند.

 

دسته بندی صابون ها بر اساس فاکتورهایی مانند فرم ساخت، مواد تشکیل دهند، روش ساخت، کاربرد و ... انجام می شود. صابون های گیاهی دسته ای از صابون های طبیعی هستند که امروزه در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته اند. فروش صابون های گیاهی در بازارهای داخلی و خارجی روز به روز در حال رشد است و این باعث شده است که سرمایه گذاری های زیادی در این صنعت جذاب شکل بگیرد. در ادامه به بررسی دلایل اصلی رشد فروش صابون های گیاهی و ارگانیک در بازارها پرداخته خواهد شد.

صابون های گیاهی و ارگانیک

به صورت کلی در علم شیمی صابون به نمک یک اسید چرب گفته می شود که عمدتا برای شست و شو و بهداشت از آن استفاده می شود هرچند که کاربردهای دیگری در صنایعی مانند ریسندگی، پلاستیک سازی و ... دارند. همانطور که گفته شد امروزه دسته بندی صابون ها از تنوع و تعدد بالایی برخوردار است که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. تاریخ صنعت صابون به 2800 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. بر اساس تحقیقات کلمه صابون از واژه ساچو که نام کوهی در روم باستان است گرفته شده است که قداست بالایی در میان بومیان داشته است. در گذشته با ترکیب آب باران، خاکستر زغال و چربی حیوانات صابون ساخته می شد هرچند که زمان بر و سخت بود. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و علوم مختلف انواع صابون ها تولید می شوند.

 

در سال های اخیر صابون های گیاهی و ارگانیک به عنوان یکی از محبوب ترین صابون های بهداشتی و آرایشی در دسترس مصرف کننده قرار گرفته اند که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده اند و فروش صابون های گیاهی و طبیعی روز به روز در حال افزایش است. هر کدام از گیاهانی که خداوند متعال در طبیعت رویانده و در اختیار مخلوقات خود قرار داده است هر کدام ویژگی ها، قابلیت ها و کاربردهای متعددی دارند و می توانند بسیاری از مشکلات جسمی و حتی روحی و روانی افراد را برطرف کنند. استفاده از گیاهان طبیعی و اسانس آنها در تولید صابون های گیاهی می تواند کمک زیادی به بهداشت فردی افراد بکند به همین دلیل امروزه انواع صابون های گیاهی در دسترس مردم قرار دارد.

چرا باید از صابون های گیاهی استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد امروزه استقبال بالای افراد باعث شده است که فروش صابون های گیاهی و صابون های ارگانیک به سرعت رشد داشته باشد و گردش مالی بالایی را به خودش اختصاص بدهد. اما استقبال عمومی از هیچ محصول یا خدماتی اتفاقی و شانسی نمی باشد و قطعا دلایل محکمی برای آن وجود خواهد داشت. صابون های گیاهی از آن دسته صابون های طبیعی هستند که مزیت ها و ویژگی های مثبت و منحصر به فردی دارند و همین ویژگی ها باعث محبوبیت آنها شده اند. مهم ترین ویژگی های مثبت صابون های گیاهی به شرح زیر می باشند:

سلامت بالای صابون های گیاهی و ارگانیک

اگرچه امروزه صابون های شیمیایی و کارخانه ای و محصولات بهداشتی صنعتی به وفور در دسترس مردم سراسر جهان قرار دارند اما معایب و مضرات این محصولات هم به صورت تجربی، همه به صورت علمی ثابت شده است و تقریبا می توان ادعا کرد که هیچگونه فایده ای برای جسم و پوست افراد ندارند. مواد شیمیایی مختلفی همچون سدیم لوریل سولفات، پارابن، کواترنیوم-۱۵، فتالات و ... در صابون های شیمیایی استفاده می شوند که اثرات مضری همچون تغییر PH پوست بدن، کاهش رطوبت بدن، واکنش های طبیعی پوست، ایجاد چین و چروک، رشد سلول های سرطانی و ... بر فرد استفاده کننده می گذارند. خوشبختانه صابون های گیاهی و طبیعی هیچ کدام از این مواد شیمیایی را در ترکیب خود ندارند و طبیعتا هیچ گونه ضرر و زیانی برای فرد ندارند و افراد می تواند با اطمینان خاطر از آنها استفاده کنند.

صابون های گیاهی و طبیعی دوست دار محیط زیست، حیوانات و طبیعت هستند

همانطور که گفته شد در صابون های گیاهی هیچگونه مواد شیمیایی وجود ندارد و این به این معنی است که این صابون ها هیچگونه ضرر و زیانی برای محیط زیست ندارند. در تولید انواع لوازم بهداشتی، آرایشی و ... به شیوه شیمیایی ابتدا تاثیر محصولات را بر روی حیوانات امتحان می کنند که موافقان و مخالفان زیادی دارند. تولید صابون های گیاهی این مزیت ار دارد که فاقد سموم و مواد شیمیایی هستند و تقریبا هیچگونه مواد نگهدارنده به آن اضافه نمی شود و دیگر تاثیر آن را بر روی حیوانات امتحان نمی کنند. همین مزایا از جمله دلایلی هستند که باعث افزایش فروش صابون های گیاهی در بازارها شده اند.

خواص درمانی و دارویی صابون های گیاهی برای پوست

همانطور که گفته شد هر گیاهی که در طبیعت در دسترس انسان ها قرار دارد خواص داروئی و درمانی مختلف و متنوعی دارد و می تواند اثرات مثبتی بر روی پوست انسان داشته باشند. در صابون های گیاهی از اسانس و ترکیبات گیاهان مختلف با خواص متنوع استفاده می شود که می توانند اثرات مثبتی بر روی پوسی داشته باشند و عارضه هایی مانند اگزما، جوش، آکنه، خشکی پوست و ... را درمان کنند. به عنوان مثال صابون اسطوخودوس به عنوان یک صابون گیاهی از خواص و ویژگی هایی مانند درمان آکنه، تسکین اگزما و خشکی پوست، روشن کردن پوست، خاصیت ضد التهابی، درمان زخم، دفع حشرات، بهبود خواب و... برخوردار است.

صابون های گیاهی حاوی گلیسرین و آنتی اکسیدان هستند

گلیسیرین (گلیسرول ) که مایعی بی بو و شفاف است در بیشتر چربی های طبیعی گیاهی وجود دارد. زمانی که صابون های شیمیایی به شیوه صنعتی تولید می شوند گلیسیرین از آن خارج می شود و صابون های صنعتی و شیمیایی فاقد گلیسیرین است و به همین دلیل زمانی که فرد از آنها استفاده می کنند باعث می شود که رطوبت پوست از بین برود و دچار خشکی پوست می شوند. صابون های طبیعی و گیاهی این مشکل را ندارند و دارای گلیسیرین کافی هستند که باعث می شود رطوبت پوست حفظ شود. این صابون ها دارای خواص آنتی اکسیدانی (خواصی مانند کارتنوئیدها ، بتاکاروتن ، لیکوپن ، ویتامین C و ...) هستند که فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارند و می توانند در حفظ سلامتی آنها بسیار موثر باشند.

تنوع بالایی صابون های گیاهی

امروزه از انواع گیاهان طبیعی در ساخت صابون ها و محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده می شوند که هر کدام می توانند خواص و ویژگی های مختلفی داشته باشند. صابون های صنعتی و شیمیایی تنوع بالایی ندارند اما صابون های گیاهی به دلیل استفاده از گیاهان مختلف در ساخت آنها از تنوع و تعدد بالایی برخوردارند و این می تواند حق انتخاب های زیادی به مصرف کنندگان بدهند و هر کسی می تواند متناسب با نوع پوست خود و آلرژی هایی که دارد صابون مورد نظر خودش را انتخاب کند. مجموعه این ویژگی ها باعث شده اند که فروش صابون های گیاهی در بازار روز به روز رشد داشته باشد. هرچند که صابون های طبیعی و گیاهی می توانند گران تر از صابون های شیمیایی باشند اما با توجه به ویژگی ها و مزایایی که دارند ارزش خرید بالایی خواهند داشت.