صنایع آرایشی بهداشتی اژه
Skip Navigation LinksEjefam اژه فام > خانه > مقالات
چرا کف صابون ها و شوینده ها سفیده؟
 

دلیل سفید بودن کف صابون و شوینده ها

همان طور که می دانید اکثر صابون ها، شامپوها و مواد این چنینی دارای رنگ های سبز، صورتی، زرد و رنگ هایی به غیر از سفید هستند اما سوالی که پیش می آید این است که چرا رنگ کف آن ها سفید است؟ نظرات متفاوتی وجود دارد که نشان می دهد چرا کف صابون سفید است؟ دلایل سفید بودن کف صابون عبارتند از:

تشعشعات نور

یک لایه بسیار نازک از صابون که در آب حل می شود و خودش ظاهر بسیار شفافی دارد، روی صابون وجود دارد و از آن جایی که نور محیط از زوایای مختلف به آن می تابد، رنگ آن در سطوح مختلف سفید نشان داده می شود.

در واقع تشعشعات نور روی کف صابون به دلیل همان لایه نازک است که باعث می شود ما کف صابون را به رنگ سفید ببینیم. همان طور که گاهی اوقات آسمان را به دلیل انعکاس متفاوت نور به رنگ سفید یا خاکستری مشاهده می کنیم.

مولکول صابون

بعد از تشکیل صابون مواد جانبی مثل عطر و رنگ و ... به آن اضافه می شود که ممکن است برای صابونهای مختلف متفاوت باشد. این مواد تنها جنبه ترئینی دارند و خاصیت کف کنندگی تنها مربوط به خود مولکول صابون است.

مرحله ساخت ملکول اصلی که خاصیت صابونی دارد، برای همه صابون ها یکسان است و همه صابون ها املاح فلزات قلیایی (به ویژه سدیم و پتاسیم) با اسیدهای چرب هستند.

استفاده از مقدار جزئی رنگ در صابون

جالب است بدانید که برای رنگ خود صابون از مقدار بسیار کمی رنگ استفاده می شود. زمانی که آن را با آب مخلوط می کنیم تا کف حاصل شود، مقدار کمی از این رنگ داخل کف می رود اما مقدار آن آنقدر کم است که نمی تواند خودش را نشان دهد.