صنایع آرایشی بهداشتی اژه
Skip Navigation LinksEjefam اژه فام > خانه > مقالات
جلبک دریایی ستاره‌ی محصولات مراقبت از پوست
 

جلبک های دریایی، یکی از مهم ترین منابع دریایی است و به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین های خاص و نیز ترکیبات جاذب اشعه ماورا بنفش در صنایع آرایش-بهداشتی، بسیار پرکاربرد هستند. در حال حاضر، محصولات متنوعی بر پایه مواد مشتق شده از دریا برای مقاصد مختلف به بازار عرضه شده‌اند. این مواد، دارای خواص گوناگونی از جمله خاصیت ضد پیری، سفید کنندگی و مرطوب کنندگی پوست، درمان اختلالات پوست و مو و فیلتر کننده اشعه ماورا بنفش هستند. امروزه استخراج ترکیبات جلبکی جاذب اشعه ماورابنفش و استفاده از آن‌ها در فرمولاسیون کرم های ضد آفتاب، ژل، لوسیون و صابون ها و پن ها نیز مقابله با چروک پوست و بازسازی آن بسیار حائز اهمیت است. عصاره های جلبکی، نقش بسیار مهمی در تولید مواد استخراج شده از دریا و افزایش پتانسیل ترکیبات بهداشتی-آرایشی مشتق شده از منابع دریایی که بر روی سلامت پوست اثر گذاشته و در درمان اختلالات پوست موثر هستند، ایفا می نمایند.  

شرکت‌های سازنده‌ی لوازم آرایشی و بهداشتی از ذرات موجود در دریا همچون جلبک‌ دریایی، اسپیرولینا و فیتوپلانکتن استفاده می‌کنند. اما آیا استفاده از این محصولات دریایی در مراقبت از پوست تاثیرگذار است؟ در ادامه‌ به این سوال پاسخ می‌دهیم.
بشر قرن‌هاست برای تولید محصولات مراقبت پوستی، دست به استخراج منابع طبیعی از اعماق اقیانوس‌ها زده است. شرکت‌های تولیدکننده محصولات مراقبت پوستی لوکس بخش عمده‌ی شهرت‌شان را مدیون ساخت کرم‌های بسیار باکیفیتی هستند که از عناصری مثل اشنه دریایی و خاویار در آن‌ها استفاده شده. اما با توجه به تمایل مصرف‌کنندگان به محصولات طبیعی، موج استفاده از محصولات زیبایی ساخته شده از ذرات دریایی فراگیر شده است.
تحقیقات نشان داده از عناصر دریایی محصولات آرایشی با کیفیت بسیار بالایی به دست می‌آید. این عناصر دریای پوست را مرطوب و سفت می‌کنند و در برابر رادیکال‌های آزاد از آن محافظت می‌کنند. اما آیا ساخت این نوع لوازم آرایشی به محیط زیست آسیب می‌رساند؟ دپارتمان شیلات و اقیانوس‌های کانادا با همکاری استان‌ها، برداشت جلبک‌های دریایی را قانونمند کرده‌اند. در ایالات متحده و اروپا نیز قوانین مشابهی وجود دارد، چرا که این جلبک‌ها بخشی از زنجیره‌ی غذایی اقیانوس هستند و بعضی ماهی‌ها از آن‌ها به عنوان لانه برای تخم‌گذاری استفاده می‌کنند. در بخش‌هایی از اقیانوس‌ها و دریاها که برداشت جلبک‌ دریایی در آن آزاد است، برداشت بی‌رویه موجب کم شدن تعداد ماهی‌ها شده است.

جلبک دریایی با ده‌ها هزار گونه در جهان، نوعی خزه‌ی بزرگ است که بیشترین سهم را در مواد تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت از پوست دارد. مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که استفاده از آن به عنوان مکمل یا اضافه کردنش به رژیم غذایی می‌تواند به کاهش درد مفاصل، پایین آوردن چربی خون برای سلامت قلب و جلوگیری از آلرژی کمک کند. شرکت‌های تولید‌کننده‌ی محصولات آرایشی و زیبایی برای فرمول‌سازی در محصولات‌شان از این مطالعات و علاوه بر آن نتایج تحقیقات دانشمندان دریایی و آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه‌های خودشان انجام می‌شود، استفاده می‌کنند.
پوست ما به مواد مغذی جلبک دریایی مانند بتا-کاروتن ، پتاسیم، روی و ید نیاز دارد. برخی از صاحبان کمپانی‌های لوازم بهداشتی می‌گویند: «از آنجا که جلبک‌های دریایی سیستم تغذیه‌ی ریشه‌ای ندارند، مواد مغذی را مستقیم از اقیانوس می‌گیرند و به همین دلیل این مواد مغذی بسیار قوی‌تر از موادی هستند که از گیاهان زمینی و ریشه‌دار گرفته می‌شوند». در موردی دیگر نیز می‌گویند: «گیاهان دریایی ۸ برابر قوی‌تر از گیاهان دارویی زمینی هستند.»
جلبک دریایی سبز در اصل برای سفت کردن پوست استفاده می‌شود. جلبک دریایی قرمز سرشار از بتا-کاروتن است که آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی دارد و یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی کلیدی در برخی مرطوب‌کننده‌ها است.
گیاهان زمینی که در خط ساحلی رشد می‌کنند، خواص خودبازسازی و مقاوم‌سازی در برابر استرس را دارند.